Παράθεση Αρχική ανάρτηση από CFAK Προβολή Ανάρτησης
Το πάχος συνήθως είναι 20εκ. Καλό είναι να οπλιστεί, στην άνω ίνα τουλάχιστον, με δομικό πλέγμα Τ131.
Επιπλέον, και για λόγους συστολοδιαστολών, καλό είναι να διαμορφώσεις αρμούς εύρους 2εκ (ανά 100τμ κάτοψης) και να τους γεμίσεις με κατάλληλη μαστίχη.

Ευχαριστώ για την απάντηση . Συμφωνώ μαζί σας 20 εκ είναι αρκετά ασφαλή. Το θέμα είναι οτι υπάρχουν διάφορες απόψεις απο συναδέλφους μηχανικούς αλλά και από εργολάβους . Συνεργείο με μεγάλη εμπειρία μου είπε οτι 10εκ με πλέγμα Τ131 είναι αρκετό απο την στιγμή που θα υπάρχει στατικό φορτίο μόνο απο την πέργκολα και κίνηση μόνο απο ανθρώπους . Επίσης μου έδωσαν τα παραδείγματα των βενζινάδικων . Η οικονομία παίζει σημαντικό ρόλο για την τελική μελέτη . Τριχοειδή ρηγματώσεις θα υπάρχουν πάντως οτι πάχος και να χρησιμοποιήσεις

Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Xάρης Προβολή Ανάρτησης
Δες ΕΔΩ και τις σχετικές οδηγίες του ΣΠΜΕ.

Μπορείς επίσης να ανατρέξεις σε βιβλία οδοποιίας για να δεις τον τρόπο διαστασιολόγησης δύσκαμπτων οδοστρωμάτων, δηλαδή οδοστρωμάτων από οπλισμένο σκυρόδεμα. Μπορεί να σου φανούν χρήσιμα.
Ευχαριστώ πολύ. Το διάβασα και είναι πολυ ενδιαφέρον . Βέβαια δεν απαντά άμεσα στο ερώτημα μου αλλά δίνει κατευθύνσεις . Δεν ξερω αν είναι καλύτερα να χρησιμοποιηθεί βάση και υπόβαση ή να αυξήσω το πάχος του μπετόν (απο άποψη οικονομίας ).